1. Scintigrafiju uz hormonsku analizu

    Pitanje broj: #280

    Pre dve nedelje bila sam na pregledu kod endokrinologa gde je nakon ultrazvučnog pregleda utvrđeno da imam čvorić na desnom režnju štitne žlezde, tačnije-struma nodosa lobi dex. Doktorka je naredila scintigrafiju sa tehnecijumom uz hormonsku analizu. Zanima me kakav je to pregled i koliko traje? Imam 22 godine i nisam na terapiji za štitnu žlezdu.

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.
    • Najćešće se radi o benignoj promeni (verovatno veličine preko 10 mm), ali je to potrebno dokazati. Prava slika će se dobiti na osnovu nalaza hormona, Tg, Tg-Ab, (eventualno kalcitonina)i biosije (FNB) štitaste žlezde ukoliko se ukaže potreba. Ispitivanja nisu komplikovana i pokazaće da li je lečenje uopšte potrebno.