1. stitasta zlezda

    Pitanje broj: #600

    Imam 22 godine, vec dosta dugo osećam sve moguće simptome pojacanog rada štitaste žlezde. Prethodnih godina svi su to pripisivali pubertetu, pa onda nedostatku magnezijuma i sl. Naime, ruke tj. prsti mi stalno podrhtavaju, dlanovi su stalno vlažni, znojim se mnogo, puls mi je u stanju mirovanja oko 100 pa i vise, nervozna sam, lako se zamaram... Radila sam analaize T3 i T4 i oni su u normali dok je TSH blago povisen (dozvoljeno je od 0.4-4.2 a meni je 6.44). Da li je potrebno da uradim jos neke analize kako bih bila sigurna da nije u pitanju štitasta žlezda?

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Pojačano znojenje, drhtanje ruku, ubrazani rad srca, nervoza i brzo zamaranje mogu biti simptomi povećane funkcije štitaste žlezde (hipertireoza). Obično je prisutan i gubitak u telesnoj težini, nepodnošenje toplote pri dobrom apetitu, učestle stolice, neuredne menstruacije itd. Ali lako povišen TSH uz normalne ukupne hormone T4 i T3, može (ali ne mora) ići u prilog blage subkliničke hipotireoze (stanja suprotnog hipertireozi). Predlažem kardiološko ispitivanje (EKG, holter, ehokardiografija), Eho štitaste žlezde, a onda po potrebi ponoviti hormone i uraditi TG-Ab i holesterol. Prof. Dr Slobodan Antić