1. Poboljšanje spermograma

    Pitanje broj: #81

    U braku smo 2 godine. Kod mene su nalazi uredni (nađe se ponekad koja bakterijica), još je ostao HSG. Kod muža je dijagnoza bila ashenoteratozoospermia, a sada je blaga asthenozoospermia (vol. 2.oooMl,konc.sp. 342.8 M/ml,pokretnih 55%(45%), progresivno pokretnih 21%(17%). Morfologija: normalnih 2%.MAR test:dir.11%,THS 1.17,LH 3.8,FSH 1.7,testosteron 17.6,estradiol 0.10,prolaktin 13.5. Bez varikočele.

    Bili smo na pregledu u bolnici Vuk Vrhovec kod endokrinologa dr. Čolaka. Preporučuje da još neko vrijeme pokušavamo prirodno, a i mi bi ako je ikako moguće da izbjegnemo vještačku oplodnju. Kakve su nam šanse da do oplodnje dođe prirodnim putem? Može li se spermogram poboljšati?