1. Odstranjivanje štitne žlezde

    Pitanje broj: #1750

    Dve godine se lečim od hipertireoze(strume,blagi egzoftalmus,povišene vrednosti T3 I T4,bez prisustva antitela,prisustvo brojnih cista i cista sa degenerativnim promenama kao i dva čvora od 11mm). Interesuje me koliko treba da prodje vremena posle odstranjivanja kompletne štitne žlezde do uspostavljanja adekvatne doze leka koji cu posle uzimati kao zamenu za hormon štitne? Da li u tom periodu može biti nekih komplikacija, usporavanje metabolizma,gojaznost?Još me interesuje kako to da mi niko u toku lečenja nije trazio punkciju tih čvorova? Šta je bitno posle operacije, da li je bitno neko odredjeno ponasanje - odmaranje,ishrana,ili je to individulno?

    Odgovoreno: 23. 11. 2007.
    • Ako se odlučite za hiruško lečenje hipertireoze nakon odstranjivanja štitaste žlezde ućićete u stanje hipofunkcije koje ćete lečiti supstitucijom hormona tiroideje do kraja života. Odmah nakon opracije sa istom se započinje, i u narednom periodu ( obicno od mesec ipo do dva ), doza leka se tretrira do one kojom ce se postići eumetabolicno (fiziološko) stanje. Postoperativni period ne nosi sa sobom potrebu za nekim posebnim tretmanom osim kontrole hiruskog reza, kvaliteta i brzine njegovog zarastanja. Ono što je najbitnije u tom periodu jeste započinjenje sa supstitucijom jer bi u protivnom vrlo brzo došlo do razvoja hipotireoze usled nedostatka hormona tiroideje. Funkcija čvorova nije radjena jer je procena bila takva da za tim nema potrebe obzirom da se radi o hipertireozi.

       Ass.dr Milena Velojic Golubovic