1. Nalazi nakon operacije hipofize

    Pitanje broj: #80

    03.01.2007 sam operisan od makroadenoma hypophise, laboratorijski nalazi ne pokazuju znakove malignosti. Kakva su iskustvena predviđanja? Šta je za očekivati? Hirurg operator je mišljenja da je sledeće dubinsko (MR) snimanje glave svrsishodno tek za 9 mjeseci i zakazana mi je kontrola tek u drugoj polovini septembra. Moje zdravstveno stanje je zadovoljavajuće. U stanju mirovanja nemam nikakvih bolova, kod kretanja glave imam bolove na tjemenu i laku vrtoglavicu, a poslije operacije imam toplotne talase i znojenje glave, smetnje sa snom, lake bolove u testisima, depresiju itd. Kako se ponašati, šta činiti?

    Odgovoreno: 03. 03. 2007.
    • Verovatno se radi o funkcionalno neaktivnom tumoru hipofize, veličine preko 10 mm. Operacija može dovesti i do potpunog izlečenja.  Navedene tegobe mogu biti i psihičke prirode, ali predlažem kontrolu svih hormona hipofize i ciljnih žlezdi (štitaste, nadbubrežne i testisa), obzirom da pri operaciji može doći do njihovog poremećaja. Hirurg je siguran da je operacija uspešno urađenja i zato traži kontrolni snimak NMR za 9 meseci.