1. policisticni jajnici

    Pitanje broj: #1279

    Imam 31 godinu, dijagnostikovan mi je PCOSy. Nemam problema sa viškom kilograma. Hormoni štitne žlezde u redu, FSH i LH obrnuto inverzni, prolaktin 1200 ( max.vred, 600 ). Glukoza na taste i 2h posle jela u redu. Papa II, vs III, cervikalni bris u redu, Chlam-neg, mycoplasma - neg, ureaplasma - neg. UZ - policistican izgled jajnika, jajnici normalnih dimenzija. Ciklusi su mi uglavnom neredovni, posle kasnjenja od 15-ak dana izazivani Endometrilom. Hronična anovulacija. Jedan missed ab. ( 2004. god ), spontano doslo do trudnoce, bez stimulacije. Mesec i po dana pijem Bromokriptin 2 X 1 (2,5 mg). Koliko je potrebno vremena (uz Bromokriptin) da se ciklusi urede i da dodje do ovulacije? Da li je potrebno uvesti jos neki lek (Klomifen, Metformin) da bih imala veću šansu da postanem majka?

    Odgovoreno: 29. 09. 2007.

    •

      U vašem slučaju postoje dva endokrina poremećaja koji svaki za sebe mogu biti uzrok neplodnosti. Hiperprolaktinemija podrazumeva povećanu sekreciju prolaktina iz ćelija prednjeg režnja hipofize do koje najčešće dovodi postojanje mikroadenoma( benignog tumora malih dimenzija,ispod 10mm) mada uzroci mogu biti i druge prirode. U cilju utvrdjivanja etiologije svakako je potrebno uraditi magnetnu rezonancu hipofize i nakon toga doneti stav o terapiskom pristupu, koji je u najvećem broju slučajeva isključivo medikamentni, primena lekova koji suprimiraju lučenje prolaktina. Kod vas je već započeta terapija primenom leka takvog dejstva( tbl.Bromokriptin). Cilj lečenja je normalizovati vrednosti prolaktina a samim tim i uspostaviti normalnu funkciju reproduktivnog sistema, odnosno dovesti do začeća kod žena koje to žele. Efekat i uspeh terapije, kao i vreme za koje će se to desiti su svakako individualni i različiti od slučaja do slučaja. Obzirom da kod vas postoji i PCOSy koji sa svoje strane takodje zahteva adekvatan terapiski pristup ( npr. primenu klomifena i njemu sličnih lekova,metformina..) moja preporuka vama je da se svakako obratite (što možda već i jeste) specijalisti endokrinologu koji se bavi problemom policističnih jajnika i koji bi sproveo detaljno endokrinolosko ispitivanje i prema utvrdjenim rezultatima izabrao najbolji za vas terapiski pristup. Ass dr. Milena Velojic Golubovic