1. Arteriovenozna malformacija

    Pitanje broj: #1447

    Imam 33 god, imam arterio venoznu malformaciju. Pre godinu dana imala sam obilno intracerebralno krvarenje u području trigonuma leve hemisfere, koji je prodro u ventikularni sastav.Uradjena je uspešna embolizacija, a bice uradjena jos jedna. Nemam nikakvu terapiju lekovima. Moj problem je to što od Maja nemam menstruaciju. Idem redovno na kontrole kod ginekologa, i sve je u redu. Kontrolisala sam prolaktin i rezultat je 102mlU/I. Da li treba izazvati ciklus lekovima? Da li treba da se obratim jos nekom lekaru, osim ginekologa i kome?

    Odgovoreno: 21. 10. 2007.
    • Iz vašeg mejla se ne vidi da li ste osim prolaktina odredjivali nivo jos nekog ali bi svakako ako to niste trebalo odrediti nivo svi tropnih hormona hipofize (FSH,LH,TSH,ACTH,STH i prolaktina), estrogena i progesterona. Zbog toga bih vam savetovala da se svakako obratite endokrinologu koji bi sa vama obavio razgovor, uradio vaš klinički pregled, indikovao pomenuta hormonska ispitivanja, eventualno i neki dijagnosticki test i tek na osnovu toga doneo zaključak da li pomenuta hemoragija ima veze sa gubitkom menstrualnog ciklusa ili nema. Naravno i način lečenja bi zavisio od rezultata sprovedenog ispitivanja kao i to da li bi vas on lečio ili bi problem ipak ostao u domenu ginekologa.

       Ass. dr Milena Velojic Golubovic