1. Hashimoto tireoiditis

    Pitanje broj: #1052

    Zelela bih da znam nešto više o Hashimoto tireoiditis-u zato sto mi je to dijagnoza uz ostale autoimune bolesti. Žlezda mi je odstranjena u većoj meri 1990. godine, pijem tivoral, a imam još reumatoidni artritis, pernicioznu anemiju , sindrom suvog oka itd.

    Odgovoreno: 23. 08. 2007.
    • Neke automune bolesti mogu ići zajedno, kao što je kod Vas slučaj. Verovatno ste imali nodozno (čvorasto) izmenjenu i veliku žlezdu koja je operatvno tretirana. Naravno sada je prisutna hipotireoza i doživotno trebate uzimati hormon T4 (tivoral, letrox). Ukoliko je supstitucija dobra (na osnovu odsustva specifičnih tegoba, kliničkog nalaza, TSH i T4), ovo oboljenje samo po sebi neće imati uticaj na dužinu i kvalitet Vašeg života. Ostale autoimune bolesti leče specijalisti odgovarajućih grana medicine. Prof. Dr Slobodan Antić