1. Štitna žlezda

    Pitanje broj: #1492

    Našoj djevojčici od 9,5 godina, prije dva tjedna ultrazvukom dijagnosticiran Hashimoto thyreoiditis. Za sada imamo samo nalaz TSH  6,1  dok su vrijednosti T3 i T4 uredni. Nalaz antitijela još čekamo. Nema apsolutno nikakve simptome, živahno je i veselo dijete. U pubertetu je i ne znamo što je sve s tom dijagnozom čeka. Pretpostavljamo da je riječ o subkliničkoj hipotierozi te nas  zanima može li se terapija odgoditi, do koje visine TSH i do kojih simptoma?  Takodje, ne želimo joj ničim ići na štetu, osobito ako bi joj se s ovim mogla razviti tek u odredjenim položajima vrata primjetna struma. Ako je terapija nužna,  ima li umjesto sintetičkih, nekih prirodnih lijekova u Hrvatskoj te je li zabilježen slučaj da je netko iznio Hashimoto s bitno nepromijenjenim vrijednostima do kraja života bez nadomjesne terapije hormonima? Postoje li stupnjevi ove bolesti i literatura na temelju koje bi joj lakše mogli pomoći nositi se s ovom autoimunom bolesti? Može li se homeopatijom, akupunkturom ili fitoterapijom održati trenutno stanje?

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.

    • Hashimotov tireoiditis predstavlja hronični autoimuni zapaljenski proces štitaste žlezde koji je po pravilu sporog kliničkog toka i koji obično vodi u hipotireozu (smanjena funkcija štitaste žlezde) mada nekada moze proći i kroz fazu hiperaktivnosti. Zbog toga se ovaj oblik upale u literaturi i vodi kao najčešći uzrok hipotireoze kod odraslih i najčešći uzrok sporadicne strume kod dece. Bolest je po pravilu sporog toka, dugo napreduje asimptomatski, pri čemu je prisustvo strume (uvečanje štitste žlezde) dugi niz godina jedini znak bolesti. Dijagnoza se postavlja na osnovu ultrazvučnog pregleda koji podazumeva prisustvo difuzne strume i laboratoriski na osnovu autoantitela u prvom redu antimikrozomalnih (antiTPO) pa zatim i antitireoglobulinskih. Vrednosti hormona su obično u referentnim vrednostima i dugo ostaju takve da bi onda prvo došlo do porasta TSH uz normalne tiroidne hormone kao pokazatelja subklinicke hipotireoze koja potom progredira u klinički manifestnu hipotireozu praćenu visokim vrednostima TSH( >od 10) i niskim T4. Aktuelni stavovi u literaturi su da ova bolest ne zahteva specificno lečenje sve dok su vrednosti hormona u referentnim granicama, odnosno dok ne dodje do ispoljavanja poremećaja funkcije ovog organa. Što se tiće vaše devojcice ona vec ima blagi porast TSH ali sve dok njegove vrednosti ne premaše 10 i nema nekih kliničkih simptoma hipotireoze, lečenje ne treba zapocinjati. Lečenje podrazumeva dozivotnu primenu hormona tiroideje (T4) i to je jedini medicinski opravdani način lečenja. Drugim rečima, vaše dete zahteva redovno praćenje od strane endokrinologa i odluka kada i da li započeti lečenje je na njemu.

      Ass. dr Milena Velojic Golubovic