1. secer u krvi

    Pitanje broj: #44799

    Da li prevelika fizička aktivnost može da digne šećer u krvi? I molila bih vas da mi objasnite kako je moguće da sam u 6 ujutru imala šećer 5, 9 a u 8 ujutru 7, 2 a u medjuvremenu nisam nista jela, nego sam spavala. Terapija koju primam je ujutru 22 jedinice lantusa i amaryla 4mg i glukofaz 1000+0+1000mg.

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Fizička aktivnost po pravilo dovodi do smanjenja nivoa šećera u krvi, te se i preporučuje kao deo terapije dijabeta. Mislim da su navedene vrednosti glikemije dobre i nema potrebe da menjate terapiju. Jutarnje vrednosti mogu biti više zbog maksimalnog lučenja nekih drugih hormona u jutarnjim satima.
      ass. Dr Milena Velojić Golubović