1. razlika u rezultatima nakon koriscena hormonskih tableta

    Pitanje broj: #33278

    Da li je tačno, da hormonske tablete u organizmu postižu efekat u zavisnosti koliko organizam ima bjelančevina u trenutku kada se lijek popije? Naime kada god radim provjeru hormona, rezultati se razlikuju! Jedna vrijednost u državnoj bolnici a druga u privatnoj labaratoriji! U razmaku od petnaest dana tsh u državnoj labaratoriji je bio 0,24. A petnaest dana kasnije u privatnoj labaratoriji 0,53. Pod istom dozom od 150 mikrog. Prije četiri mjeseca takodje u državnoj labaratoriji tsh 10,92 a u privatnoj labaratoriji mjesec dana prije 5,56. Pod istom dozom od 125 mikrog. Endokrinolog kaže da su bjelančevine u organizmu krive za ovakve oscilacije! Šta vi mislite?

    Odgovoreno: 09. 07. 2009.
    • Ne treba očekivati da dobijete iste rezultate iz dve različite laboratorije, pa ni iz iste u kratkom vremenu. Analize hormona su specifične, tako da vrednosti nisu uvek podjednako precizne. Što se tiče belančevina, ima situacija kada treba o tome voditi računa, npr. U trudnoći, ali sigurno se ne radi o tome šta se jeli i koliko. Česte kontrole mogu zbuniti i vas, a ponekad i lekara. Svi podjednako greše i državne i privatne laboratorije.
      ass. dr Milena Velojić Golubović