Postovana, Imam 30 godina, visok 187cm, tezak 97kg (smrsao u zadnje dve godine 20kg). bolujem od hipogonadotropnog hipogonadizma (Kalmanov sindrom) i na hormonskoj terapiji sam poslednjih godinu i po, zahval jaujuci kojoj mi je nivo testosterona tek sad u normalnom opsegu. radio sam danas DXA i doktor mi rece da mi je gustina kostiju manja nego sto je ocekivano za moje godine i moju tezinu. rezultati su sledeci: na papiru Lumbar Spine doktor je zaokruzio Total Z score -1,4 za regione L1, L2, L3 i L4. na papiru Left Hip Z score za region Neek (ili je Neck, nisam siguran) je -0,1 a total 0,1. Koliko je moje stanje lose i da li da se nadam da ce hormonska terapija (primao sam menopur i pregnil a sada nebido) popraviti stanje? Imate li neki savet za mene? unapred hvala

    Odgovoreno: 30. 08. 2008.
    • Poštovani, Dobije vrednosti kostne mineralne gustine za sada nisu dovoljno umanjene za postavljanje dijagnoze osteoporoze i započinjanje specifične terapije. Velike su šanse da se stanje i popravi uz odgovarajuću terapiju Vaše osnovne bolesti. Potrebno je da se pridržavate i određenog načina života, ishrane, fizičke aktivnosti, što će dodatno povoljno uticati na gustinu kostiju. ass.dr Milena Velojić Golubović