Moja mama ima povišen pth 74.84pg/ml (15-65) ali joj je nivo kalcijuma u granicama normale Ca( jonski) 0.98mmol/l (0.90-1.21), inače ona je \'51 godište radila je osteodenzitometriju i nalaz je uredan.. medjutim ima osjećaj mučnine, nagon za povraćenje, malakslalost, bezvoljnost, pospanost, ne može da se koncentriše, slab apetit-gotovo nikakav, jako je smršala, zamor, osjećaj gušenja, oscilacije raspoloženja. Mene zanima da li postoji mogućnost da svi ovi simptomi budu izazvani ovim porastom pth i da li on ukazuje na oboljenje parathyroidee uprkos normalnoj koncentraciji Ca? Navodim jos da su joj nalazi krvi u redu sve je u granicama referentnih vrijednosti kao i tsh, t3 i t4 jedino su joj Tg At bila povišena 8.8 IU/ml (0.0/4.0). Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 30. 08. 2008.

Komentari na pitanje: #9936

    • Dragan zoric 02. 10. 2014.

      Postovani, ustanovljen mi je poremecaj nivoa kalcijuma u krvi (hypocalcemia) , a imam znatno povecanu vrednost pth hormina (oko 300) . Takodje, ultrazvukom mi je utrvrdjeno da je jedna paratiroidna zlezda uvecana, a sada cekam ct vratnog dela da vbidim da li je stvarno uvecano ili ne. Za terapiju koristim trenutno ideos tablete (ca i vitamin d3) , ali ono što mene interesuje je kakvio su simptomi povisenog pth?