Poštovani doktore, Moja majka je pre neki dan dobila diskubitis a uz to je težak dijabetičar. Zamolila bih Vas za neki savet u vezi ove bolesti. Jer se pojavljuju neke rane na nogama. Koliko je to opasno. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 30. 08. 2008.
    • Poštovana, Pojava dekubitalnih rana je česta kod pacijena vezanih za postelju, koji nisu u stanju da sami promene položaj tela- Oboleli od šećerne bolesti su dodatno podložni , zbog ošećenja krvnih sudova i slabije cirkulacije, zbog čega se kod njih teže leče, duže zarastaju i mogu biti veoma opasne. Najvažnija mera je nega bolesnika, održavanje besprekorne higijene, često pomeranje, okretanje bolesnika, odnosno promena položaja. Ukoliko su promene uporne i velike potrebna je i konsultacija hirurga radi eventualnog hirurškog lečenja. ass.dr Milena Velojić Golubović