Postovana doktorka,pre mesec dana pocele su moje tegobe-ubrzan rad srca,znojenje,malaksalost,povisena temperatura ,SE-56/104,omrsala sam 3kg.Dg.Thyroiditis subacuta,TSH 0,007(0,300-4.000),FT3 8,23(3,54-6,47),FT4 26,67(11,5-22,7).Ultrazvucni nalaz stitne zlezde:normalne velicine,u osnovi nize ehogenosti,nehomogena,predominantno u levom lobusu.Desni lobusAP dijametra 15mm,levi 13mm.Ukupni CD signal uredan.Prvobitna Th.PRONISON 20mg-7 dana,pa onda 30 mg 7 dana.Osecala sam se bolje,ali sam potrazila i drugo misljenje.Potvrdjena mi je Dg,ali dat samo aspirin 2x500mg.Koji lekar je u pravu i da li ce aspirin otkloniti moje tegobe i kada cu ozdraviti?Da li mogu da idem na more,posto se osecam bolje,ali nisam zdrava jos uvek?Srdacan pozdrav i hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 14. 08. 2008.
    • Poštovana,Vaše tegobe i laboratorijske analize se mogu uklopiti u dijagnozu subakutnog tireoidita, virusnog zapaljenja štitaste žlezde. Po pravilu je praćeno i jakim bolovima sa prednje strane vrata. Terapija je uglavnom mirovanje, aspirin i kod teških oblika, odnosno jačih bolova primena kortikosteroida. Važno je da se terapija sprovodi nešto duže, i do tri meseca sa smanjenjem doze acetilsalicilne kiseline. Mislim da je doza aspirina za početak terapije manja od potrebne, sada je nastavite bar još mesec dana. Odlazak na more je praćen manjim rizikom da se zapaljenje ponovo aktivira. ass.dr Milena Velojić Golubović