Poštovana, U aprilu mesecu, posle šestomesečnih zdravstvenih problema kojima nije nađen uzrok (vrtoglavica, uznemirenost, aritmija, opadanje kose, gubitak snage...), nefrolog koji me leči od detinjstva (refluks III stepena), predložio je da se urade hormone štitne žlezde. T3 i T4 su bili u granicama referentnih vrednosti, a TSH ultrasenzitivni 4,9. Upućena sam kod endokrinologa, koji je nakon ultrazvuka konstatovao da se radi o subkliničkoj hipotireozi koju je izazvala upala štitne žlezde. Dr je ponovio rezultate i tada je sve bilo u redu. Terapija nije bila potrebna. Predloženo je samo ponavljati analize na 3 meseca. Na moje pitanje da li mogu da planiram u narednom periodu trudnoću (do sada nisam pokušavala da ostanem u drugom stanju), odgovorio je potvrdno. Pre mesec dana sam uradila hormone i antitela i sve je bilo u normalnim granicama. I dalje imam iste simptome, ali su mnogo blaži. Moj problem je i to što sam se tokom 9 meseci ugojila 8 kg (visoka sam 165cm, težina-68, 30god.), koje nikako ne mogu da skinem. Zdravo se hranim i primenjujem režim ishrane za smanjenje holesterola koji mi je nefrolog savetovao, ali nema nikakvih rezultata. Da li biste mogli da me posavetujete na koji način je mogući probuditi \'\'uspavani\'\' metabolizam? Na šta bih trebala da obratim pažnju s obzirom na to da planiram trudnoću? Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 14. 08. 2008.
    • Poštovana, Na osnovu Vaših rezultata može se zakljičiti da nemate nikakvih endokrinoloških razloga za bilo kakve tegobe, a i gojaznost se time ne bi mogla objasniti. Sa te strane nema prepraka za planiranu trudnoću. Lečenje gojaznosti je uvek problem, zahteva mnogo volje, vremena i strpljenja. Uz režim ishrane po savetu dijetologa, neophodna je i kontrolisana, redovna fizička aktivnost. Kod nas postoje i dva registrovana leka za lečenje gojaznosti, koji se moraju uzimati na predlog i uz kontrolu lekara. ass.dr Milena Velojić Golubović