Od skoro sam saznao da imam povecan secer u krvi i to oko 8 i puno mi stvari nije jasno. Napominjem da imam 55 god. i da jako volim slatko.Da li smem da koristim med , zuti secer, da li smem da koristim slatkise i kakve su posledice ako ipak uzmem nesto slatko. Redovno uzimam lekove koje mi je lekar prepisao. Unapred zahvalan na odgovoru.

    Odgovoreno: 02. 08. 2008.
    • Poštovani, Kod postojanja šećerne bolesti postoji potpuna zabrani svih namirnica koje sadrže šećer, kao i samog šećera u bilo kom obliku. Pridržavanje propisane dijete (količina hrane, vrsta hrane, raspored i broj obroka) se podrazumeva kao obavezni deo terapije dijabetesa. Ukoliko to nije slučaj, lekovi neće postići željeni efekat. Čak i manje povećanje šećera u krvi tokom vremena stvara značajne promene koje dovode do hroničnih komplikacija šećerne bolesti, a to su promene na srcu, bubrezim, očima, mozgu i velikim krvnim sudovima pre svega nogu. Jedina borba protiv toga su dobre vrednosti šećere u krvi u toku celog dana, maksimalno do 7.5mmol/l posle obroka. ass.dr Milena Velojić Golubović