25. maja dobila sam proliv nakon sto sam pojela nesto u gradu. Imala sam 10 vodenih stolica dnevno. Proliv je trajao tri nedelje. Za to vreme popila sam 4 bocice linexa, drzala dijetu, izgledalo je kao da nista ne pomaze. Radila sam analize na bakterije, parazite, amebe... Nista nije pronadjeno. Proliv je nakon tri nedelje prestao i sada je sve u redu. Unazad 10 godina imam istu kilazu, oko 58 kg, visoka sam 170cm. Tokom zime kao i obicno dobila sam par kg. Za vreme trajanja proliva oslabila sam 5kg. Cim je prestao dobila sam 2kg. Lekarka je primetila da mi je uvecana stitna zlezda. Holesterol mi je bio nesto ispod donje granice. Nalazi hormona FT4 47.7, TSH manje od 0,15, antitela TPO manje od 70. Nakon mesec dana FT4 28, TSH 0.005. Ultrazvuk- stitna zlezda u svojoj lozi, pokretna pri gutanju, difuzno uvecana, hipoehogenog odjeka uz pojacan CD signal. Koza mi je suva, kosa takodje izrazito suva i stalno cveta. Ne znojim se, nemam problema sa vidom, nisam primecivala lupanje srca i sl. Dijagnoza hyperthyreosis. Th tiastat, propranolol, bromazepam. Od kada uzimam lekove ne osecam se ni malo drugacije, kao da ne pijem nista. Nakon nedelju dana od pocetka uzimanja lekova, radila sam krvnu sliku, leukociti su u redu. Zanima me da li je proliv mogao biti uzrokovan stitnom zlezdom; da li je disfunkcija stitne zlezde mogla biti posledica proliva i da li bi se u tom slucaju sve moglo i samo vratiti u normalu; da li su moguce takve varijacije hormona; da li ovakav nalaz UZ i lab garantuje da je u pitanju hyperthyreosis; da li se stitna zlezda moze vratiti u prvobitno stanje i funkciju i za koliko vremena? Da li postoji neka narocita ishrana koja moze doprineti izlecenju? Dr mi je rekla da moram apsolutno mirovati, zasto? Ne osecam se lose. da li mogu setati, plivati, veslati, plesati, voziti bicikl?

    Odgovoreno: 02. 08. 2008.
    • Poštovana, Vrednosti hormona koje ste napisali u oba uzorka odgovaraju hipertireozi, i zahtevaju lečenje. Ultrazvučni nalaz se može uklopiti u isto stanje, kao i Vaše tegobe. Terapija koja Vam je propisana je u principu dobra, jedino je pitanje doze leka, pre svega Tbl.Tiastat, što niste naveli. Ukoliko se pravilno započne terapija obično se tegobe relativno brzo povuku, posle par nedelja i pacijenti se dobro osećaju i prekidaju terapiju, sto je najveća greška koju mogu napraviti. Lečenje povećane funkcije štitaste žlezde traje i do dve godinu, uz korekciju doze lekova.. Tek tada se može govoriti o potpunom izlečenju. ass.dr Milena Velojić Golubović