Imam 29. godina i prije godinu dana mi je na hipofizi dijagnosticiran mikroadenom veličine 2,8 mm. Molim Vas da mi odgovorite da li mikroadenom može promjeniti svoju veličinu (ima li tendenciju da raste) i da li mikroadenom ove veličine može ozbiljnije ugroziti moje zdravlje?

    Odgovoreno: 02. 08. 2008.
    • Poštovana, Tumori hipofize ove veličine ne bi trebalo da stvaraju tegobe vezane za veličinu tumora (glavobolje, smetnje vida,..). Bitna je i njihova funkcija, to jest da li luče neki od hormona hipofize, kada mogu biti problem i uzrok određenih bolesti. Ukoliko su hormonski neaktivni, obilčno se prate uz kontrole veličine i funkcije 1-2 puta godišnje. ass.dr Milena Velojić Golubović