Osecala sam se lose,malaksalo,umorno i sa stalnim vrtoglavicama.Od 18. godine pratim i kontrolisem stitnu zlezdu (definisana je kao fizicki uvecana) i nikad mi hormoni niti ths nisu bili uvecani,uvek u normali.Obe godine u junu sam uradila analize i ths mi je bio 12,42,t3,t4,ft3,ft4 unormalan i ATG At 456,1.DG mi je tada bila THYREODITIS CHR./lymphocitaria/. Dobila sam letrox da pijem jednom dnevno , jedan dan 25mcg a drugi dan 50 mcg.Uradjen mi je i Echo stitaste zlezde i pise da je uredne velicine,homogena,bez fokalnih lezija,nema uvecanih limfnih zlezda na vratu. Juce sam posle mesec dana uradila THS i bio je 2.79.Otisla sam na kontrolu.Doktorka mi je rekla da je to odlicno ali mi je odredila da svaki dan pijem i dalje letrox i to m50mcg.Sva sam bila zabunjena i nista je nisam razumela.Zasto mi je povecala dozu ako je TSH odlican? Da li sa ovom dijagnozom imam Hasimotovom sindrom? Planirala sam trecu trudnocu,da li je to sad moguce? Hocu li morati ceo zivot da pijem lekove?

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Poštovana, Dijagnoza Hašimotovog tireoiditisa za Vas i nije tako bitna. Ono što je važno to je dijagnoza hipotireoze i smanjena funkcija štitaste žlezde koju treba lečiti nadoknadom hormona. Doza leka je individualna i ponekad se vremenom može povećavati, posebno u počeku bolesti kada dolazi do svew veđeg popuštanja rada štitaste žlezde, što se dešava kod Hašimoto tireoiditisa. Sa tom terapijom Vi ste u principu zdrava osoba bez ikakvih ograničenja u bilo čemu. ass.dr Milena Velojić Golubović