Moja majka je šećeraš skoro 10 godina. Dijagnoza joj je dijabetes melitus tip 2. Šećer joj varira i teško ga održava na normali. Pored lekova, ksiofor 850, pije i cimet i sok od orahovih ljuski koji joj pomaže. U maju 2007. na VMA su joj, prilikom analize krvi, ustanovili odumiranje (kako joj je lekar objasnio) ćelija koje apsorbuju šećer. To su u nalazima označili kao 23397 test HBA1C, koji je iznosio 6,6 (opseg u kome vrednost treba da bude u testu je navedena od 4,1-6,1). Analiza krvi u junu 2008. godine je pokazala da se ta vrednost povećala na 7,9. Osim gore navedenog leka nikakvu drugu terapiju joj nisu odredili. Da li taj proces odumiranja ćelija može da se zaustavi ili uspori nekim lekovima?

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Šećerna bolest je hronična, progresivna, neizlečiva bolest, koja tokom godina zahteva stalno intenziviranje terapije, povećanjem doze i uključivanjem više vrsta lekova, do uvođenja insulina u terapiju. Jedina borba protiv komplikacija koje se mogu javiti vremenom jeste dobra glikoregulacija. Idealne vrednosti šećera u krvi su do 5,5mmol/l pre obroka, do 7,5mmol/l posle obroka i Hba1c manje od 6,5%. Objašnjenje Vašeg lekara je donekle tačno, mada previše "slikovito". Sigurno je da je kod Vaše majke potrebna promena terapije. ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #8116

    • Sta ako secer skace i pada stalno, skace do preko 20 jedinica?