Postovana,da li bi ste mogli da mi pojasnite sledecu dijagnozu: SCINTIGRAFIJA TIREOIDEJE SA 99mTc-PERTEHNETATOM stitna zlezda uredno polozena,uvecana i izmenjenog oblika na racun oba reznja.U desnom reznju uocava se afunkcijski nodus pozicioniran laterokaudalno.Paranodalno tkivo desnog reznja nehomogeno fiksira radioobelezivac.Uocavaju se nejasno ogranicena polja umanjene fiksacije i kaudomedijalno,dok se centromedijalno vizualizuje polje lako pojacane fiksacije radiofarmaka koje odgovara kondenzaciji tkiva.U levom reznju uocava se izrazito hipofunkcijski nodus u proksimalnoj polovini i lateralno.Paranodalno tkivo levog reznja umanjeno i nehomogeno fiksira radiofarmak.Indikovana je scintigrafija stitne zlezde sa 99mTc-MIBI. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Poštovana, Nalaz odgovara štitastoj žlezdi sa više nodusa, čvorova, koji su smanjene funkcije u odnosu na okolno tkivo. Potrebno je uraditi vrednosti tireoidnih hormona. Ukoliko su hormoni izmenjeni potrebno je lečenje funkcije. U zavisnosti od veličine hormona uzeti u obzir i hirurko lečenje, odnosno uklanjanje štitaste žlezde, posebno kod nodusa sa oslabljenom funkcijom. Ne postoje lekovi koji mogu uticati na veličinu nodusa. ass.dr Milena Velojić Golubović