Imam 38 godina ,krajem marta 2007 godine, posle unazad nekoliko meseci stresnih situacija, primetila sam da sam se dosta ugojila, osetila sam cesta lupanja srca i da mi se vrti u glavi,nakon cega sam dobijala napade panike da cu pasti u nesvest ,nakon merenja pritiska pritisak mi je uvek bio 120/80 ,zavrsila sam kod neuropsihijatra koji je predlozio da uradim T3,T4 i TSH ,prvi nalazi su imali vrednost T3-2,01 ( 1,30-3,10),T4-88,91(66,0-181,0),TSH-9,17(0,27-4,20) .Uradila sam ultra zvuk stitne zlezde na VMA koji kaze da je -Stitna zlezda uobicajene velicine ,normalnog polozaja ,struktura parenhima je homogena ,sitnozrnasta, hipoehogenija u celini,bez fokalnih promena,nema uvecanih limfnih zlezdi.Nalaz navise odgovara pocetnoj fazi autoimunog tireoiditisa.Nije mi data terapija.Nakon tri meseca uradila sam ponovo laboratorijske analize ali ovaj put je lekar rekao da uradim T4,TSH,ATG-At,AMC-At(TPO) i rezultati su sledeci: T4-76,9(58_161),TSH-9,8 (0,400-4,00),ATG-At- 449,2 (0,0-25,3),AMC-At(TPO)- 7,66 (0,00-10,00). Endokrinolog mi i dalje nije davao terapiju ali je rekao da imam Hasimoto.Otisla sam kod drugogf doktora koji je rekao da nema Hasimoto jer su mi TPO antitela dobra i da imam sublkinicki tireoditis.Opet nakon 3 meseca radim analizu i sad su mi vrednosti T4-70,96(60-120),TSH-15,44 (0,25-5,00).Tada mi doktor uvodi terapiju Euthyroxa 50 jer mi je TSH-10,00.Napominjem da sam sve 3 analize radila u 3 razlicite laboratorije sto se vidi iz referentnih vrednosti i iskreno nisam sigurna da je ova poslednja bila dobar izbor.Nakon uvodjenja terapije u decembru 2007 godine prva kontrola u martu mesecu 2008 godine nakon tri meseca je imala ove rezultate T4-96,00(58-161),TSH-1,68(0,400-4,00),AMC-At(TPO)- 5,48 (0,00-10,00).Rekao mi je da nastavim terapiju sa istom dozom Euthyrox 50.U junu meseci sam radila samo TSH i on je 1,32.Doktor je zadovoljan i kaze da samo tako nastavim sa tom dozom. Moje pitanja Vama su:Dali je moguce da zbog stresa zlezda pocne da gubi svoju funkciju i da je stres okidac? Dali postoji mogucnost da se moja zlezda vrati normalu ?Koja je ustvari moja dijagnoza Hasimoto ili Subklinicki tireoiditis s obzirom da su mi TPO antitela dobra a ona druga nisu?Uzasno sam uplasena i iako je proslo 7 meseci od uvodjenja terapije ja i dalje imam dileme,kako dalje,sta smem da jedem,sta smem od lekova da pijem kad sam prehladjena,kojim sportom da se bavim(inace plivam jednom nedeljno). Molim Vas da mi pomognete i bar malo pomognete da resim te svoje dileme. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 07. 2008.
    • Poštovana

      Hronični tireoiditis Hašimoto je proces koji polako oštećuje štitastu žlezdu i dovodi do smanjenja njene funkcije, hipotireoze, što je i kod Vas slučaj. Hašimoto se ne leči, hipotireoza da, zato je kod Vas i bilo odlaganja terapije. Doza leka se određuje na osnovu vrednosti TSH i tireoidnih hormona. Vaše vrednosti su trenutno u granicama normale te je terapija najverovatnije korektna. Terapija je doživotna, ali se uz pravu doza leka postiže da se pacijenti osećaju potpuno zdravi, i ne postoje bilo kakva ograničenja ni u hrani, ni u bilo kojim aktivnostima. Apsolutno nemate razloga za brigu.

Komentari na pitanje: #7641

    • Postovani,

      U prilogu se nalazi izvestaj, interesuje me sta znaci <5 kod Antitela prema TPO(AMC) ako je referentna vredonst 0,0-34,0 IU/ml?

      Hvala unapred na odgovoru

    • Branka Karapandjic 02. 12. 2009.

      Molim vas, da mi9 odgovorite da li je vrednost tpo 231, 3 (0, 0-10, 0) i sedimentacija erizrocita 17 (0, 00-10, 0) u slučaju strume sa tri topla čvora razlog za obraćanje lekaru i možda i brigu. Srdačan pozdrav i unapred hvala.