Postovani, imam Hasimoto vec 5 godina, pijem Letrox koji nivelisem u zavisnosti od tsh. Sada sam trudna, cetvrti mesec i tsh mi naglo raste stalno. Povecavam terapiju pa ga na neko vreme spustim ali se on u vrlo brzom roku opet podigne iznad normalnih vrednosti. Ono sto mene zanima je kolika vrednost tsh moze negativno uticati na bebu? Poznato mi je da netretirana hipotireoza moze napraviti probleme bebi ali se jako plasim da iako vodim racuna ovi skokovi mogu da iskomplikuju moju trudnocu. Trenutna vrednost tsh je 5.5. Da li je bolje i veca doza nego da mi nedostaje leka? Puno vam hvala!

    Odgovoreno: 13. 07. 2008.
    • Poštovana,

       U trudnoći se potrebe za tireoidnim  hormonima povećavaju, tako da je povećanje doze leka normalno. TSH ne utiče kao hormon na trudnoću, ali je pokazatelj nivoa tireoidnih hormona, te se koristi kao parametar u kontroli terapije. Potrebno je uraditi vrednosti FT3 i FT4. Data vrednost TSH nije toliko loša, ali uz nivoe FT3 i FT4, najverovatnije ima mesta daljem povećanju doze l-tiroksina.