draga doktorko, imam 38 godina i trenutno sam u drugom stanju, tj. 28 nedelja gestacije. svoje inace komplikovano stanje sam uocila zahvaljujuci amnio analizi kada su mi uocili povecan secer, zatim su mi uradili analize t4 , tsh i antiTPO antitela. rezultati su sledeci> dg.diabetes mellitus gestaciones thyreoditis -hashimoto graviditus. rezultati amniocinteze su mi uredu ali FT4-7,2, TSH-2.7, a AntiTPO ANTITELA--166 secer kontrolisem insulinski ujutro 12 ij a uvece 10ij, sto se tice zlezde i terapije za nju, to mi je ukljuceno tek pre dve nedelje tj. u 26 nedelji gestacije posto je dosta vremena trebalo da se urade analize. pijem ethyrox 25mg ujutru. a sada konkretno pitanje za vas > koliko ovo moje stanje moze da utice na moju bebu , jer znam nesto malo oko svega toga ali ne dovoljno. plasim se da hipotyreoditis ne utice na bebinu stitnu ili vec na kompletno njeno zdravlje???? Odgovorite mi molim vas jer mi od sekiracije puca glava. najvise me je uljuljkala amniocinteza koja normalno ne moze da mi da prave odgovore vezane za rad stitne zlezde moje bebe, ili hipotalamusa.....ili.....ili pomozite mi molim vas unapred zahvalna zorka kg

    Odgovoreno: 07. 07. 2008.
    • Ono sto je bitno je da funkcija zlezde u trudnoci bude sve vreme eutiroidna, odnosno da vrednosti FT4,FT3 i TSH budu u referentnom opsegu, zbog cega treba da svaki mesec odredjujete njihove vrednosti i dozu Euthyroxa prilagodjavate spram njih (tj ne vi nego vas endokrinolog). Inace, hipotireoza nije kontraindikacija za trudnocu vec je samo bitno da se osoba redovno kontrolise prilagodjava dozu leka svojim potrebama. Deca se po pravili radjaju zdrava sa normaslnom funkcijom sopstvene stitnjace.