Pitanje se odnosi na moju baku koja ima dijabetis i sada povredu na nozi koja tesko zarasta (na VMA je lezala na endokrinologiji pa predpostavljam da je pitanje na dobrom mestu) osim rana koje izazivaju jake bolove i dugo zarastaju na nogama su joj se od skoro pojavili i mali plihovi kao vodeni ili sl i iz rana curi isto kao vodica ili tecnost neka. Probali smo barokomoru i bila je i na koznom odeljenju gde su joj rekli da je to normalno jer je ona stara (ima 86 godina). Zanimaju me najvise te ciste da ih tako nazovem od cega su i da li je to nesto zabrinjavajuce? Hvala u napred......

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Da bi promene na nozi zarasle vrlo je bitno da vasa baka ima dobru regulaciju svoje secerne bolesti. U tom cilju ako je potrebno baki treba uvesti insulin(ukoliko je na oralnoj terapiji), odnosno ako je na insulinu intenzivirati terapiju insulinom. Takodje, ako ima znakova infekcije treba primeniti i adekvatnu antibiotsku terapiju (prema antibiogramu). Uzrok sporom zarastanju i promene koje opisujete su svakako rezultat cinjenice da je vasa baka dijabeticar i to po svemu sudeci u predhodnom periodu sa losom glikoregulacijom.