Doktorice Milena, molim Vas da mi odgovorite... Imam 40 godina. Moj problem je štitna žlezda. Pre tri godine mi je laparaskopijom odstranjen miom sa prednjeg zida materice i posle 2 meseca sam izgubila menstruaciju. Moj ginekolog je rekao da je to sasvim normalno i da na kontrolu dodjem za godinu dana... Da li je moguće da i to ima veze sa oboljenjem štitne žlezde?! Slaba sam tj. mršava mada puno jedem, ponekad mi srce preskače i drhte kolena i ruke, bez ikakvog razloga postajem nesnosno nervozna tako da imam utisak da će mi ne samo vrat eksplodirati već svaki organ, znojim se, nokti mi se listaju... Leva strana štitne žlezde je normalne veličine, a desna uvećana, tako da sa desne strane grudnog koša osećam bol, kao da me bole plućno krilo... Dobila sam rezultate hormona štitne žlezde i oni su: T3 - 6,77 T4 - 26,00 Ultra sensitive TSH - 0,25 U ponedeljak treba da odem kod endokrinologa da zakažem pregled. Zabrinuta sam jer ne znam šta me čeka, da li se bolest može izlečiti lekovima ili ću morati na operaciju? Kako se zove ta bolest? Da li je izlečiva? Ništa ne znam o tome, zato Vas molim da mi razjasnite i barem delimično upoznate sa ovom bolešću. Pitanje je kad će mi biti zakazan pregled kod endokrinologa, možda će proći dosta vremena, a meni je sve gore, valjda zbog neizvesnosti. Unapred Vam hvala Mira

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Poštovana, Verovatno ste ispustili u prepisivanju rezultata da se radi o slobodnim frakcijama hormona koje ste određivali odnosno su to FT3 i FT4, jer napisani rezultati nemaju smisla. Ukoliko su određivani FT3 i FT4 rezultati su u granicama normalnih vrednosti i za sada ne zahtevaju bilo kakvu terapiju. Uvećanje jednog režnja ne bi trebalo da izazove bilo kakve tegobe, tako da i tu ne treba razmišljati u lečenje, posebno hirurškom. Ponovite ultrazvučni pregled za 4-6 meseci.