Postovana doktorka, Pre nepuna 2 meseca, prilikom kontrolnog pregleda (nakon prelezanog gripa), pri slusanju rada srca i pluca, doktorka opste prakse je primetila da mi je leva strana grudi veca od desne. Do tada nikada nisam ni obracao paznju, ali nakon sto mi je ukazala na to i sam sam primetio razliku. Dobio sam uput za endokrinologa sa pretpostavkom da je rec o ginekomastiji, a uz konstataciju da bi bilo dobro da i on da svoj sud, s obzirom da imam nepunih 27 godina. Pri pregledu kod enokrinologa upitan sam da li imam ceste glavobolje ili suzenje vidnog polja (glavobolje imam, ali ne previse cesto, a suzenje vidnog polja nemam s tim da se dosta naprezem pri citanju). Dobio sam uput za Eho dojki, kao i za analize krvi na prolaktin (8h, 11h, 13h). U nalazu Eha dojki stoji da nema patoloskih promena na zlezdanom tkivu, a rezultati za prolaktin su: 8h- 584; 11h- 179; 13h- 124. Kao referentne vrednosti, za muskarce su navedene vrednosti 50-300. Pri odlasku sa nalazima, endokrinolog je pogledao samo nalaz Eha i rekao da to nije to, s tim da rezultate za prolaktin nije ni pogledao. S obzirom da je vrednost od 8h skoro duplo veca od gornje granicne vrednosti pitao sam na sta to ukazuje, ali sam ostao bez nekog konkretnog odgovora. Moje pitanje za Vas je da li je moguce samo na osnovu nalaza Eha doneti zakljucak i da li povisena vrednost prolaktina od 8h moze da ukaze na neki drugi problem? Unapred Vam se zahvaljujem za posveceno vreme. Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 17. 06. 2008.
    • Na osnovu navedenih vrednosti vi imate hiperprolaktinemiju i to zasluzuje dalje ispitivanje od strane, po svemu sudeci, vise zainteresovanog endokrinologa, te vam savetujem promenu lekara. Uzroci hiperprolaktimenije mogu biti razliciti ali kao najcesci se navodi postojanje mikroademoma hipofize. Klinicki simptomi pored ginekomastije u muskaraca su pad potencije i libida sa posledicnim sterilitetom. Te ponavljam, obavezno se obratite endokrinologu radi daljeg ispitivanja i lecenja.