Poštovana, Imam 58 godina i pre 2.5 meseca otkriven mi je visok secer u krvi (najveca zabečezena vrednost je 16,5). U konsultaciji sa doktorm, najpre sam se samo kontrolisano hranio a od pre 10 dana počeo sam sa uzimanjem lekova za snižavanje šećera. Takođe povremeno imam problema sa viaokim pritiskom, za koji takođe koristim lekove od pre 2 nedelje (nakon konsultacije sa lekarom specijalistom!). Imao bih par pitanja za Vas i unapred Vam zahvaljujem na odgovorima: 1. Znam da je za ljude sa visokim šećerom poželjna fizička aktivnost, ali da li može smetati INTENZIVNA fizička aktivnost (bavim se rekreativno planinarenjem i često šetam po brdovitim terenima po 3-5 sati)? 2. Kako da objasnim sebi da sam pre korišćenja lekova za snižavanje šećera, samo kontrolisanom ishranom šećer držao na 7,1-9,2 a sada, kad dodatno pijem i lek GLUFORMIN od 500 2 puta dnevno (ujutru i uveče) vrednosti šećera su UJUTRRU oko 8,3, U PODNE 13, POSLE PODNE/PRIDVEČE 9.3? 3. Za sniženje krvnog pritiska pijem lek TRITACE 2,4 po pola tablete uvece. Medjutim primetio sam da mi se u poslednjih nedelju dana pritisak BITNO snizi, da čak dovede do bezmalog izjednačavanja donjeg i gornjeg pritiska (95/72, 115/96). Šta bit o moglo da znači, da li ima veze sa visokim šećerom, da nema možda veze sa bbrezima (što sam čuo od nekih poznanika koji imaj sličnu zdravsvenu stuaciju)? 4.Ako i postoji način da se šećer drastično snizi pomoću nekog biljng preparata (uz kontrolisani režim ishrane, naravno!), da li to može da predstavlja problem/šok za organizam? 5. Pošto je sezona voća u toku, zanima me koje voće bih smeo i eventalno u kojim količinama da konzumiram, a koje mozda ne bh smeo da jedem? Beskrajno hvala unapred! Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 17. 06. 2008.
    • Secerna bolest je hronicna progresivna bolest i to sto su vrednosti secera u krvi porasle samo ukazuje da bolest ima svoju evoluciju a ne da su lekovi to uslovili. Drugim recima, obzirom na vrednosti secera koje navodite vi zahtevate ozbiljan terapiski pristup koji podrazumeva adekvatan rezim ishrane i fizicke aktivnosti uz primenu antidijabetesnih lekova u prvom redu metformina(sto vec pijete) ali u vecej dozi od one koju navodite (2gr dnevno). U slucaju odrzavanja nezadovoljavajuce glikoregulacije bice indikovano uvodjenje i drugog antidijabetesnog srestva, jer cilj u lecenju secerne bolesti je postici dobru regulaciju, sto se odredjuje na osnovu vrednosti jutarnjih i postobroka glikemija kao i na osnovu merenja HbA1c. Nemam iskustva sa biljnim preparatima i ne preporucujem ih.Sto se tice krvnog pritiska konsultujte kardiologa koji vam je uveo lek radi korekcije doze.Od voca je dozvoljeno na ukus prokiselo i to u kolicinama propisanih dijetom, koju ste trebali da dobijete od vaseg dijabetologa. Voce tipa banana, grozdja i lubenica je zabranjeno zbog visoke koncentracije secera u njima.