Postovani, imam strumu otkriven u desetoj godini, u nekoliko navrata sam pila Vobenol, poslednji put u svojoj 19.godini. Sada imam 37. godina. Do sada je nivo hormona bio u granicama normalnog, antitela povecana oko 5 puta u odnosu na gornju granicu. Dijagnoza: Hasimoto. Zljezda je malo (kazu lekari diskretno) uvecana i od detinjstva se dalje ne uvecava. Prosle nedelje radila sam UZ, opet isti nalaz, promena u tkivu nema. Jedino sto me muci je TSH koji je u nalazu od pre desetak dana iznosio 3.26, T4 90. Do sada TSH nikad nije bio tako visok. S obzirom da sam krenula u detaljne pripreme za planiranu trudnocu, plasim se da ovakav TSH ne bude problem. Vec sam uspesno iznela jednu trudnocu, pre sedam godina rodila sam sina, u toku trudnoce nije bilo nikakvih problema sa hormonskim statusom, medjutim pre trudnoce TSH je bio 0.55. Interesuje me da li TSH moze sam da padne za mesec ili dva ili je za ocekivati da i dalje raste (mozda zbog godina) i da li ima svrhe ponoviti nalaze krvi za mesec dana (da bi sebe umirila, iako mi je na pregledu lekar savetovao kontrolu za sest meseci) Unapred hvala!

    Odgovoreno: 17. 06. 2008.
    • Vi bolujete od Hashimotovog tiroiditisa koji vremenom dovodi do smanjenja funkcije stitaste zlezde odnosno uslovljava razvoj  hipotireoze. To je prirodni tok vase bolesti, tako da to sto TSH raste ( jos uvek je u referentnom opsegu) samo govori u prilog da zlezda smanjuje svoj rad. Onog trenutka kada TSH premasi vrednosti od 10 bice indikovano zapoceti lecenje koje ce biti dozivotno. Sto se tice trudnoce onog trenutka kada ostenete trudni moracete redovno kontrolisati vrednosti FT4, FT3 i TSH jer u slucaju nekih abnormalnosti u rezultatima lecenje treba zapoceti odmah.