Postovani,imam 32 godine i prilikom analize krvne slike, secer mi je bio 6,2. Zbog toga sam uradila i Test opterecenja glukozom-OGTT i dobila sledece rezultate: 00min-6,2 30min-9,14 60min-5,49 90min-6,97 120min-6,60 Pored toga uradjen mi je i HbA1c i tu je vrednost 7,1 Zelela bih da mi odgovorite koliko je moje stanje alarmantno, s obzirom da mi je deda primao insulin, i da li mogu kontrolom ishrane regulisati ti, Hormoni stitne zlezde su ok. Ja cu svakako otici kod endokrinologa ali posto se jako dugo ceka na pregled, zelela bih da bar na neki nacin skratim neizvesnost i dobijem neke odgovore. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Na osnovu svega sto ste napisali vi imate normalan odgovor na OGTtestu(vrednost nakon 2h ispod 7,8mmol/l) ali uz izmenjene vrednosti jutarnjih (nastinu) glikemija i povecane vrednosti HbA1c sto znaci da u ovom trenutku nemate kriterijume  za postavljanje dijagnoze secerne bolesti ali imate tkz.stanje predijabetesa, sto pak znaci da ste predisponirani da u toku zivota dobijete istu, posebno sto imate i porodiocno opterecenje(nasledje). Terapija je za sada kod vas primena adekvatnog higijenskodijetetskog rezima, koji treba da vam odredi endokrinolog, uz ceste i redovne kontrole secera u krvi i HbA1c. Takodje je indikovano odrediti nivo insulinemije i c-peptida, sto je mozda vec i uradjeno tokom OGTTa, radi procene sekretorne funkcije pankreasa.