Mom sinu (16 godina) je pre 8 godina ustanovljena hipotireoza (Hashimoto) i data je terapija levotiroksinom,prvo 50mcg,da bi se doza posle 2 godine povecala na 75mcg.Takva terapija se i danas sprovodi.Ultrazvuk je radjen samo prilikom dijagnostikovanja bolesti.Nivoe hormona radimo otprilike jednom godisnje.Poslednja analiza je radjena 23.11.2007. T3=1,36ng/ml(0,69-2,02ng/ml; T4=8,8 mcg/dl(4,4-11,6mcg/dl);TSH=3,0mIU/L(0,3-6,2 mIU/L. Analizu smo radili u privatnoj laboratoriji na sopstveni zahtev,i s obzirom da su vrednosti u referentnim granicama,nismo otisli kod svog lekara na kontrolni pregled. Zanima me da li je ovakva analiza dovoljna,da li treba uraditi jos neku analizu i koliko cesto? Hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Na sest do dvanest meseci treba redovno raditi kontrolu FT4 i TSH.U slucaju da se bolesna osoba ne oseca kako misli da bi trebalo, kontrola se moze uraditi i van tih termina. Kod vaseg sina doza je na osnovu hormona za sada adekvatna tako da ako ne bude klinickog pogorsanja, naredna kontrola je za 6 do 12 meseci. Doza leka do naredne kontrole ostaje ista. Kontrolu ultrazvuka treba takodje uraditi bar jedanput godisnje a ako je njena gradja izmenjena u smislu postojanja nodusa i cesce.