Postovana doktorka, pisala sam Vam nekolikoputa do sada i zahvaljujem Vam se jos jenom na svakom prethodnom iscrpnom i brzom odgovoru. Naime, u aprilu mi je ultra zvucno dijagnostifikovana blaga uvecanost stitaste zljeze i po jedan micronodus (oko 6.5 i 8mm)u oba reznja. T3, T4 i TSH su bili u granicama. Preporucili ste mi dodatne analize i to je bilo obro. U medjuvremenu sam otisla, samoinicijativno, na pregled kod hirurga i njegov izvestaj glasi ovako: Stitasta zljezda urednog polozaja i veicine. Istmus gracilan. Piramidalni rezanj diskretno palpabilan. U predelu hioidne kosti nema deformiteta. Prema gornjem polu desnog desnog reznja, ovalna diskretno tvrdja lezija promera do 9mm. Levi rezanj skoro uredne gradje, diskretno nehomogen, bez jasnog izdvajanja nodusa. U vratu centralno i jugulokarotidno nema sigurnih znakova pat. limfadenopatije. Loboistmicno levo u sedecem polozaju mali koloidni nodus milimetarskog promera. T3, T4, TSH u granicama. Molim Vas za Vase misljenje. Hvala unapred! PS:Negde sam procitala da se mogu tankom iglom uzeti uzorci ovih izraslina, pa me zanima sta Vi mslite o tome u mom slucaju. Veliko hvala jos jednom!

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Pa nalaz hirurga odgovara nalazu endokrinologa tj nista novo niste culi sto vec niste znali. Punkcija hladnog nodusa sluzi za patocitolosku skrining dijagnostiku i kao dodatni nalaz u odluci da li neku zlezdu treba operisati ili ne. Da bi se punkcija uradila cvor treba da je dovoljno veliki i polozajno dostupan. Posto vasi nodusi spadaju u male, ispod 1cm, ova dijagnosticka metoda vam nije ni savetovana.