Postovanje.Imam 27 godina. Pre 16 godina operisali su mi štitnu žlezdu . u dva navrata su me operisali prvo na Institutu za majku i dete drugi put Institut za onkologiju i radiologiju u Beogradu. Učinjena je totalna tireoidektomija sa disekcijom limfnih čvorova vrata desno gornjeg med. papilarne neoplazme.Na terapiji sam od desete godine uvedena mi je terapija L-Thiroxin 100mg dnevno doživotno pijem još kalcium sandoz 1000mg na dan + alfa D3 triputa na dan. poslednji nalazi hormona štitne žlezde su T3-1.47 T4-116.4 TSH-1.01 Tireoglobulin-0.63 i jonski kalcium- 1.04 . ya ovih šesnast godina se redovno kontrolišem i rezultati su u glavnom uredu . ultra zvučni pregledi su uredu . postoperativna scintigrafija celoga tela urađena sa 37Mbqnije pokazala patološku akumulaciju. obzirom da je učinjena totalna tireoidektomija-nem vezivanja RaJ u vratu i nad grudnim košem nema indikacija za primenu terapijske doze RaJ .tako mi je napisano u otpusnom listu. u sredu sam bila u Kamenici i tamo mi je doktorka nuklearne medicine ispisala da treba da primim radioaktivnu terapiju u dozi 5,55GBq termin za aplikaciju je 23.06.08. od 28.05.08. ukinuta mi je terapija uzimanja tiroxina do 23juna. moje pitanje za vas je da li da uzmem terapiju pošto poneki lekari kažu da posle ovoliko godina ne bi trebalo . molim da mi objasnite šta je radioaktivni jod kako to funkcioniše?dali to smeta što sam prekinula terapiju skoro mesec dana jako sam zabrinuta da mi od toga ne bude nešto pošto do sad nikad nisam prekinula. molim vas za mišljenje šta da radim? jako sam zabrinuta pošto još nijedan doktor nije tražio . moji doktori ne žele da se mešaju , neznam zašto traži ova doktorka ona kaže da ovo treba da primim molim vas da mi odgovorite opširnije šta je to radioaktivna terapija jer se bojim da ne budu posledice pošto sam dosad živela bez problema .unapred hvala molim da što pre odgovorite jer sam jako zabrinuta.

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Primena terapiske doze radioaktivnog J indikovana je kod osoba kod kojih postoji dokaz o aktivnosti maligne bolesti (u vasem slucaju  recidiva bolesti) i tada se u pripremi za istu obustavlja primena hormonske terapije. Da bi se dokazalo postojanje aktivnosti bolesti prvo je indikovano uraditi scintigrafiju celog tela, koja je vama tada pre sesnest godina i radjena a zbog osustva aktivnosti bolesti dalja terapija tada nije ni savetovana( osim supstitucije hormona). Sada ocigledno cim je lekar nuklearne medicine savetuje ima potrebe za istom. Moj savet vam je da se drzite lekara iz Kamenice jer oni vrlo savesno rade svoj poso i sigurno vam ne bi savetovali nesto za cim nema potrebe.