Moj brat (50 godina) je pre dve nedelje imao operaciju , tri bajpasa (srce). Dijabetičar je (oko 7-8m/mol). Po povratku iz bolnice šećer je skočio na 17. Šećer je sam od sebe pao na14. Dobio je insulin (14 jedinica). Po uzimanju insulina, pola sata kasnije, šećer je skočio na 21. Njemu je tada loše. Doktorka želi da mu pojača insulin na 22 jedinice. Da li je to rizično, ako mu šećer posle insulina toliko skoči i zašto se poveća.? Hvala

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovani,
      U stanjima bilo kakvog akutnog dešavanja, kakva je i hirurška intervencija, dolazi do poveæanih potreba za insulinom. Odreðivanje doze je strogo individualno, prema vrednostima glikemije, a u kuænim uslovima menjanje svakodnevne terapije je moguæe obièno za 2-4 jedinice po dozi insulina. Pri visokim vrednostima šeæera moguæe je dodati i male doze bzodelujuæeg insulina, 8-10 jedinica, ali uz stalnu samokontrolu. Najverovatnije æe biti potrebe za korekcijom redovne terapije insulinom.