pre nedelju dana devojci od 26 godina nadjen, prilikom redovne kontrole, visok secer (varira od 3-20), konstatovano da pankreas ne radi, uveden insulin 4 puta dnevno, ona i dalje ima povremeno visoku temp. ~37,5 a secer i dalje varira od 3 - 20. Pitanje, sta bi mogao biti uzrok prestanka funkcije pankreasa i dali ima leka da pankreas ponovo profunkcionise? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovani,
      Kada se dijagnoza šeæerne bolesti postavi u tim godina, po pravilu zahteva terapiju insulinom, najbolje na naèin kako se sprovodi, sa 4 dnevne doze. O razlozima zašto se šeæerna bolest tog tipa javila nema smisla razmišljati, niti raditi bilo kakva dalja ispitivanja. Jedino važno je pravilno leèenje i postiæi dobru regulaciju šeæere u krvi. Na žalost, nema izgleda da se funkcija pankreasa u delu luèenja insulina oporavi, jer su promene na æelijama koje luèe insulin definitivne.