Postovana Dr Velojic, molim da mi odgovorite na pitanje.Imam dijagnostikovanu funkcionalnu hipoglikemiju vec 13 godina ( sad imam 35g.). Pocelo je padom u nesvest, jednog jutra kada sam polse dorucka potrcala za autobusom i onda posle trcanja pala u nesvest.Potom slede jos dve takve epizode i naglo sam mrsavila , cak i po 1kg dnevno.Posle ustanovljene dijagnoze vodila sam racuna da jedem vise manjih obroka i to u pocetku cak i na svaka 2 sata, a sada oko 5 puta dnevno.Fizicki napor( plivanje, voznja bicikla) izazivalo je privremenu oduzetost nogu, a rad rukama( pranje prozora ) oduzetost ruku .Posto imam astmu tada sam uzimala berodual pumpicu i cesto posle uzimanja pumpice osecala sam kao da mi se tresu ramena i grudni deo , slabost i vrtoglavicu. te bih lezala i po par sati dok ne smognem snagu. Vremenom sam uz ishranu i prestanak koristenja lekova za astmu stabilizovala stanje.Trudnoca je donela ponovo simptome (2000g.) kada mi je na testu izmeren secer 1.2 posto sam tada zivela u inostranstvu tamo su to vodili kao potencijalni dijabetes. Sada ponovo sve cesce imam simptome -vrtoglavica, nemoc, tresu se ruke, a sve cesce osecam da mi noge drhte, da nemam snagu i kao da cu pasti ako odmah ne sednem.To se desava cak i ako vodim racuna da redovno jedem, cak sam se i ugojila oko 5kg u odnosu na pre 3 godine.Secer mi je 4.4 a 1.5h posle jela 2.2 .Trenutno ne koristim lekove, astma je stabilna, imam intoleranciju na laktozu , koristim smedji secer i hranim se zdravo -voce, povrce uglavnom. da li treba da imam jos neka ispitivanja i da li mi se sve ovo desava samo zbog secera?Ne znam gde da idem, posto i endokrinolog kaze da su rezultati u granicama normale Hvala unapred

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovana,
      Kako ste i sami napisali najverovatnije se radi o funkcionalnoj hipoglikemiji, odnosno neadekvatnom reagovanju pankreasa na unos hrane i preveliko luèenje insulina nakon obroka. U tom sluèaju nema smisla bilo kakava terapija lekovima i obièno se pravilnim rasporedom obroka i vrstom hrane izbegava pojava simptoma hipoglikemije. Ukoliko to nije sluèaj, moglo bi se sprovesti morfološko ispitivanje pankreasa, jer postoji moguænost postojanja insulinoma, odnosno tumora pankreasa koji pojaèano luèi isnulin, Tada je potrebno hirurško leèenje