Postovana doktorko, Saljem vam prepisku sa dr. Zlatanovic. Molim vas za misljenje koje analize treba da uradimo i sta bi one pokazale. Pozdrav, Mama Postovana doktorko, Imam sina od 15 godina. Pre dve godine je poceo da naglo smrsao i porastao, proradili su mu hormoni i proredila mu se kosa na glave. Javili smo se dermatologu i dobili dijagnozu Alopecia e fractione L63. Od terapije smo dobili Pilfud 2% losion koji je koristio 3 meseca, ali nije bilo poboljsanja. Posle smo dobili Alpecin sampon koji koristimo vec 6 meseci, ali opet nema poboljsanja. Sve vreme pije tablete pivskog kvasca i B vitamina, ali nista. Dete je inace alergicno na grinje i boluje od atopijskog dermatitisa i koristi terapiju koja mu pomaze. Da li ovaj gubitak kose posledica hormona, da li ce se stanje poboljsati ili ne? Ipak je on, po meni /laiku/ ipak premlad za trajni gubitak kose? Puno pozdrava i cestitke na odlicnom sajtu. Zabrinuta mama Jako mi je zao ali na osnovu informacija koje ste mi dali ne mogu Vam mnogo pomoci.Svakao bih predlozila ispitivanja u smislu trazenje raloga naglog mrzavljnja koji je poklapa sa gubitkom kose.Posetite endokrinologa koji ce predloziti potebna ispitivanja i analize.Predlazem Vam da nastavite sa upotebom Pilfuda ,cak mozete pokusati sa 5% rasvorom koji se od skora pojavio na nasem trzistu.Upotreba ovog losiona ne moze naskoditi Vasem sinu Ukoliko ste u mogucnosti posaljite mi rezultate pomenutih analiza. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovana,
      Na osnovu napisanih podataka, endokrinološki razlog za stanje Vašeg sina, mogla bi biti poveæana funkcija štitaste žlezde. Uradite hormonske analize, FT3, FT4 i TSH. Obzirom na starost, trebalo bi da se obratite pedijatru koji æe Vas uputiti šta je potrebno od dodatnih analiza i pregleda.
      Poštovana,
      Na osnovu napisanih podataka, endokrinološki razlog za stanje Vašeg sina, mogla bi biti poveæana funkcija štitaste žlezde. Uradite hormonske analize, FT3, FT4 i TSH. Obzirom na starost, trebalo bi da se obratite pedijatru koji æe Vas uputiti šta je potrebno od dodatnih analiza i pregleda.