Interesuje me da mi kazete nesto vise o insulijskoj pumpi, da li je dostupna u nasoj zemlji, gde se ugradjuje, da li je funkcionalnija od injekcija i da li je smanjen rizik, kako secer uz nju funkcionise i molila bih vas sve u vezi toga.Ja sam dijabeticar godinu ipo i imam 24. godine.4 puta dnevno primam insulin

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovana,
      Insulinske pumpe se koriste u našoj zemlji, dobijaju se preko fonda, ukoliko su ispunjeni odreðeni uslovi u nezadovoljavajuæoj regulaciji dijabeta insulinskom terapijom sa 4 doze i ukoliko postoje neke hronène komplikacije. Ima svojih prednosti i mana. Na osnovu trajanja Vaše bolesti, nadam se da ne ispunjavate te uslove, jer bi to znaèilo da je stanje prilièno loše. Mislim da je za Vas ipak najbolja intenzivirana insulinska terapija modernim savremenim insulinima koji postoje na našem tržištu, kako je sad sprovodite,  uz redovne kontrole lekara, samokontrolu u kuænim uslovima i održavanje glikemije i HbA1c u vrednostima koje su za Vas idealne, prema nacionalnom vodièu za šeæernu bolest. Te vredosti Vam može predoèiti Vaš endokrinolog.