Poštovani dr Slobodane molim Vas ako je moguće za hitan savet jer stvarno nemam snage više za borbu a i ne znam kako.2005 g.na endokrinologiji u N .Sadu sam ležala mesec i po dana i tada su mi uradjene mnoge analize pa i CT gde je konstatovan otok nadbubrežne žlezde i loši nalazi posle deksazona ne znam da li ću tačno napisati ali mislim da se piše" Chusingov sindrom "Inače imam velikih problema sa pritiskom gde mi dosad ni jedan lek nije pomogao sem Nifelat -a kojeg pijem već skoro kao terapijski a znam da se to ne sme /monopril enalapril metildopa itd /mi uopšte ne regulišu pritisak profil šećera mi je rađen pa je 8.6 a nisam dobila nikakve lekove nego savet da skidam kg. što bi ja rado ali i tamo su me držali na 600 cal pa sam za mesec dana izgubila tek 5 kg na otpusnu listu je napisano da koristim Xenical za skidanje kg, međutim i pored toga što sam od onda isključivo vegetarijanac nisam izgubila niti 1 kg doduše ni dobila ali se ne osećam dobro jer gornji deo stomaka ramena i glava mi se vidno povećavaju a i pojavljuju mi se neki tumori koji su na sreću za sad dobroćudni i hirurški odstranjeni.2007 u junu mesecu mi je odstranjen tumor iz ramenog zgloba ali se tada desilo nešto da sam klinički bila mrtva jedva su me vratili srećom dobro se završilo ali sada na istoj ruci imam kod zgloba šake tumorsku promenu a napipala sam i na vratu čvorić koji je tu duže vreme kod lekara više ne smem bojim se.Šta da radim i kako da se lečim?Užasno se loše osećam visok mi je stalno pritisak a šećer varira znojim se trne mi glava i u toku dan bar dva puta ne znam šta ću sa sobom od neke nelagodnosti.Inače sam 1954 godište.Možda sam bila preopširna ali i ne znam kako da objasnim koako se loše osećam.Molim vas da mi odgovorite da li je to sve zbog Chusinga ili? i šta kako sebi da pomognem .Hvala Vam puno unapred.

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovana,
      Na osnovu onoga što ste napisali moglo bi da se zakljuèi da se radi o Kušingovom sindromu, odnosno o tumoru nadbubrega koji luèi više kortizola od normalnog, To može objasniti Vašu gojaznost, povišen krvni pritisak i pojavu šeæerne bolesti, jer je ta vrednost šeæera dovoljna za dijagnozu. Leèenje Kušingovog sindroma je praktièno iskljuèivo hiruršku. Do tada bi trebalo regulisati telesnu težinu, leèiti povišen krvni pritisak i zapoèeti leèenje šeæerne bolesti i lekovima, ne samo dijetom. Nakon terapije nadbubrežne žlezde sve ostale bolesti æe se verovatno lakše regulisati.