Postovana doktorka, pisem u ime moje majke koja je rodjena 1938 god. Naime, otkrili smo problem sa hipotireozom pre dve godine, gde joj je vrednost tsh bio 12, 07, t3 i t4 u referentnim vrednostima. Prof. Dr. Ljiljana todorovic djilas joj je prepisala terapiju euthyrox / om 50. Vremenom, na svakoj kontroli, koja moram priznati nije bila bas redovna nivo tsh je bio visi, uprkos prepisanoj terapiji koja se uvek povecavala. Moja majka je 05. 01. 10. Dozivela akutni infarkt miokarda i uradjena joj je angioplastika, tj. Ugradjen joj je stent. , gde joj je pri terapiji euthyroxom 100 nadjeno da joj je tsh 15, 57, t3 2, 75, t4 17, 33. Posto sam apsolutni laik, brine me to koliko poslednja dogadjanja imaju uzrocno posledicnu vezu, kao i to sto ne mozemo da uz pomoc sintetickog hormona izbalansiramo nivo tsh, a prema poslednjem nalazu i t3. Prosto se pribojavam do kog nivoa tsh moze da raste, odnosno da li ce moci da se supsticionise euthyroxoom. I u kojoj dozi? Unapred zahvalna, cerka gordana!

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.

Komentari na pitanje: #52037

    • Staša Ivković 01. 02. 2012.

      Slučaj vaše majke je klasičan primer kako naši endokrinolozi loše leče tu bolest. Subklinička hipotireoza je faktor rizika za infarkt miokarda i aterosklerozu uopšte. Nedovoljno lečena hipotireoza kod koronarnih bolesnika ubrzava aterosklerozu i povećava mogućnost reinfarkta miokarda. Niske vrednosti ft3 posebno loše deluju na funkciju srčanog mišića, smanjuju rastegljivost leve komore, povećavaju otpor u perifernim krvnim sudovima i povećavaju nivo ldl holesterola.