Prilikom analize krvne slike utvrdjeno mi je duplo povecanje pth, uz normalne vrednosti kalcijuma i fosfora. Predlozena mi je scintiografija i obavezno hirursko odstanjenje adenoma. Da li je potrebna operacija, koliko je opasna, da li postoje neke posledice operacije? Hvala

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Ukoliko se utvrdi postojanje adenoma paratireoidne žlezde uz uvećanje pth, mislim da bi trebalo uraditi hirurško odstranjenje tumora, bez obzira na normalne vrednosti kalcijuma i fosfora. Rizici postoje kao i kod svake hirurške intervencije, ali mislim da nisu takvi da o njima treba previše razmišljati. Detalje o samoj operaciji dobićete od hirurga prilikom dogovora o istoj.
      ass. Dr milena velojić golubović