Postovani, pre godinu dana mi je uklonjena cela stitna zlezda ali dva dana posle operacije sam imala ''napad'', ruke i lice su mi se skroz ukocile i imala gusenje, veoma bolno iskustvo. Objasnjeno mi je da je to zbog niskog nivoa calcijuma i toga sto paratiroidne ne funkcionisu i da ce vremenom da se stabilizuje. Posle godine dana meni je pth 5, pijem letrox 100, alpha d3 3x0, 5, calcijum 3x 1000, nivo calcijuma u krvi je 2, 37 a ja i dalje imam grceve u rukama i nogama. Da li ce se to ikada regulisati ili je mozda problem u necem drugom? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 28. 01. 2010.
    • Poštovana,
      U toku potpunog uklanjanja štitaste žlezde postoji mogućnost oštećenja paraštitastih žlezdi i smanjenja njihove funkcije, što se manifestuje niskim kalcijumom i tegobama koje navodite. Najčešće je to prolazno i dolazi do njihovog oporavka, ali nekad ostaje kao trajna posledica. Obično traje par dana ili par nedelja, ali je moguć oporavak i posle više meseci, pa i nekoliko godina. Dotle je neophodna nadokanada kalcijuma.
      ass. Dr milena velojić golubović