Molim was da mi odgoworite na moja pitanja i zahwaljujem unaprijed. . Imam17 god. I imam preweliku kilazu, sad trenutno imam 120 kg. Probala sam sa swakom dijeto za koju sam cula međutim omrsawim par kilograma i nakon nekog wremena kile mi se wrate al duple,. Također sam pila mnoge lijekowe al mi slabo pomognu. . Od prosle godine mi je poceo zastoj menustruacije dobiwala sam redowno swaki mijesec a sad dobijem swako treci, bila sam kod ljecnika rekli su mi da je to zbog ogromne tijelesne mase. Međutim sam gledala na tw-u dokumentarac o tumoru hipofize i glawni predznaci su debljanje, nagli zastoj menustruacije, slabi wid i mlijeko na dojke,. Swe simptome sam pronasla kod sebe osim curenja mlijeka na dojke. . Molim was da mi odgoworite da li je mozda kod mene poremecaj hipofize, ili tumor il mozda nesto trece. . Bila bih wam zahwalna. .

    Odgovoreno: 28. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Postoje endokrinološki uzroci gojaznosti, tako da bi trebalo ispitati funkciju i građu hipofize, nadbubrežnih žlezdi, polnih žlezdi i tireoidne žlezde. Bilo kakva priča u ovom trenutku o tumorima i drugim bolestima nema smisla bez prethodnog ispitivanja. U svakom slučaju je nophodna odgovarajuća dijeta i u vašem slučaju upotreba lekova za lečenje gojaznosti. Kod nas trenutno postoji samo jedan, xenical, koji je uz dijetu prilično efikasan. Ukoliko postoji neki endokrinološki poremećaj potrebno je lečiti i njega.
      ass. Dr milena velojić golubović