Pitanje za endokrinologa: poštovani, od pre dve godine javio mi se povišen šećer. Nalaz je dugo bio na granici, a najviša vrednost je izmerena negde pre godinu dana i bila je 7, 5 (mereno ujutru, posle 10 časovne dijete) . Radila sam i ogtt test i moj lekar je odlučio da počnem sa terapijom. Strogo se pridržavam dijete, ne uzimam ništa slatko, jedem puno voća i povrća, dosta šetam. Zbog nekih okolnosti, tri lekara sam bila prinuđena da promenim. Prvo sam uzimala tefor 1000, ali je nivo glukoze bio oko 7, zatim je terapija promenjena i uzimala sam glukofarž 1000, dva puta dnevno. Od toga sam imala česte iznenadne dijareje pa je treći lekar terapiju promenio na sifor 850, dva puta dnevno. Već dva meseca, nivo glukoze mi je ispod 5, pre dva dana 4, 6. I od sifora imam povremene dijareje, koji mi jako smetaju. Ni jedan lekar mi nije preporučio da pre ovih terapija uzimam neke druge preparate, tipa slimtrax i sl. Da li je trebalo da krenem prvo sa takvim preparatima, pa tek onda sa lekovima? Kontrola mi je zakazana za tri meseca, ali ja ne znam da li bi trebalo da smanjim trenutnu terapiju ili da koristim još neka sredstva? Svi ostali rezultati su mi u granicama normale, holesterol, trigliceridi. . . Osećam se dobro, ali mi smetaju te dijareje, koje ne znam sa čim drugim da povežem osim sa lekom koji uzimam. Osim ove terapije, već desetak godina uzimam presolor i loril, i pritisak mi je je normalan. Inače imam 64 godine i telesnu težinu oko 76 kg. Unapred vam hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Sigurno je da bolujete od šećerne bolesti tip 2 i da je neophodna terapija. Lekovi koje ste do sad uzimali su obavezni u lečenju ovog oblika dijabeta, osim kad stvaraju gastrointestimalme tegobe, što je kod vas slučaj. Morate ih zameniti nekim od lekova iz grupe sulfonilureja preparata. Sredstva koja pominjete (slimtrax) nisu lekovi i mogu se eventualno koristiti samo uz propisanu terapiju. Oko dalje terapije konsultujte se sa vašim endokrinologom. Odgovarajuća dijeta i dalje je obavezna kao način lečenja.
      ass. Dr milena velojić golubović