Pitanje iz oblasti endokrinologije postovani, moja majka ima 60 godina, telesna tezina oko 68 kilograma i visina 163cm. Od pre dve godine ima povisene vrednosti secera u krvi koje se krecu pre dorucka od 6, 5 do 7, 8 i posle dorucka oko 9. Lekar internista je uspostavio dijagnozu intolerantio glucosae i odredio terapiju glucobay od 50mg 1/2+1+0 pre jela. Zbog gastricnih tegoba (nadimanje, tesko varenje) internista joj je ukinuo lek i odredio samo dijetu. I pored izbegavanja hrane koje sadrze secere i masnice jer ima i povisen holesterol koji odrzava lekom atrisom od 10mg vrednosti gore navedene se ne smanjuju. Molim vas za misljenje, sobzirom da ima ostecene krvne sudove da predlozite neku terapiju ili eventualno neki caj za snizavanje vrednosti secera u krvi. Pozdrav

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Ukoliko su jutarnje vrednosti u dva uzorka bile više od 7. 9mmol/l radi se o šećernoj bolesti tip dva koja se osim dijetom mora lečiti i lekovima. Uključite tbl. Glucophage 1000 prvih 6 dana 1/2 ujutru uz doručak i 1/2 uveče uz večeru. Nakon toga cela tableta ujutru, cela uveče. Kontrola za 10 do 15 dana. Terapiju atorisom nastavite.
      ass. Dr milena velojić golubović