Postovanje da li je tacno da konzumiranje dekstroze moze da napravi problem. Naime, cuo sam da posto se dekstroza brzo u krvi oslobadja, stimulise jaku insulinsku reakciju, i da tim oscilacijama moze da poremeti nivo insulina hvala

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Svi prosti ugljeni hidrati, šećeri, brzo se resorbuju iz creva i naglo podižu nivo šećera u krvi, tako da mogu podići nivo insulina u tom trenutku. To je u suštini normalan odgovorbeta ćelija pankreasa i ne bi trebalo da predstavlja problem. U svakom slučaju nije poželjno konzumirati veće količine slatkiša u kratkom periodu vremena.
      ass. Dr milena velojić golubović