Postovani, godinu dana se lecim od obolenja stitne zlezde. Od pocetka lecenja pijem lek tiastat, pomaka na bolje ima, ali ne tolikih da bih prekidala terapiju. Ono sto mene zanima jeste to, da li se u lecenju pomenutim lekom sme praviti velika oscilacija u doziranju, npr. Sa 20 mg nakon npr mesec dana, preci na 5 mg, sa 5 mg nakon tri meseca, preci na 20 mg itd. Moja dijagnoza je hypertireoza, mrsavila sam naglo, a hormoni su na samom pocetku bili vise nego dozvoljeno visoki. Struma bazedov sindrom je moja dijagnoza. Na pocetku lecenja imala sam samo "buljave" oci i povremen svrab i suvocu ociju. Resila sam sve uz pomoc vestackih suza i kremice chlorophenykol. Sada se sve to malo stabilizovalo, ali se pojavio i problem vidan sa ocima. Naime, u ocima se pojavilo masno tkivo, koje otezava ocnim misicima da normalno rade, odnosno "oci mi beze" popularno nazvano! Sad trenutno sam na "istrazivanju" odgovarajuce terapije i dijagnoze za svoje oci! Najlepse cu vas zamoliti, da mi samo odgovorite da li je moguce da je usled neodgovarajuce, "pogresne" terapije, doslo do trenutnog problema sa ocima koji imam!!! ??? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 25. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Terapija hipertireoze tiastatom je obično veoma uspešna i dovodi do potpunog izlečenja. Terapija traje i do dve godine, počinje se za većim dozama 3-4 tablete dnevno, do smanjenja doze na tzv. Doze održavnja 5-10mg dnevno, što se obično postiže za 4 - 6 meseci. Po pravilu se doze ne povećavaju, i to nije znak pravilne terapije. Ukoliko ima potrebe za povećanjem doze bilo bi najbolje krenuti ispočetka sa većim dozama. Terapiju ne prekidati kod gubitka simptoma. Problem endokrine oftalmopatije se obično rešava uporedo sa lečenjem hipertireoze i ne zahteva posebnu terapiju. Ukoliko to nije slučaj morate se obratiti vašem endokrinologu i oftalmologu radi propisivanja odgovarajuće terapije.
      ass. Dr milena velojić golubović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #50734

    • Vatreni konobar 25. 05. 2016.

      Možeš mi samo reći jesu li ti oči i dalje, izvini što ću reći, buljave ili su se sad malo uvukle unutra?