Postovani, vise od dvije decenije sam pod kortikoterapijom i primam flosteron intramuskularno svakih 15 dana, jer sam postala zavisna od njega. Inace, to sam pocela da primam, jer sam se razboljela od astme. U poceku sam primala jednom godisnje, pa jednom mjesecno, sad svakih 15 dana. Uglavnom, astma kao astma mi trenutno ne predstavlja neki poseban problem. Glavni problem je da je od dugogodisnje kortikoterapije moj organizam totalno upropasten. Povrijedila sam nogu prije par godina i to zarastanje je trajalo da skoro. Prije neki dan sam ubrzanom terapijom spasila prst na nozi koji je zamalo zbog manje povrede postao skoro gangrenozan. Ekstremiteti su mi totalno tanki kao da sam iz logora, a imam i slabe kosti. Misici su skoro potpuno atrofirali, tako da se jedva krecem. Noge su mi konstantno pod otocima cim ustanem na noge, a koza samo sto ne pukne, a ionako je tanka i slaba. Mali fizicki kontakt mi pravi veliku ranu i modricu na ruci ili nozi. Da li postoji neka zamjena za flosteron koja me ne bi toliko unistavala i da li mi uopste ima spasa poslije ovoliko godina razaranja cijelog organizma? Da li postoji neka terapija za obnavljanje koze, jer je mi je ona najvise stradala, pa i misicno tkivo, a bogami i kosti? Unaprijed hvala na odgovoru i nadam se da cu dozivjeti da ga procitam. Pozdrav

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Hronična upotreba kortiko preparata često dovodi do jatrogenog hiperkorticizma. Promene koje opisujete odgovaraju zakvom stanju. Na žalost, jedina borba protiv takvog stanja je postići zadovoljavajuću kontrolu osnovne bolesti sa što manjim dozama kortiko preparata, ili ih kada je to moguće zameniti nekim drugim lekom.
      ass. Dr milena velojić golubović