Postovani, u proteklih sest mjeseci dijagnostikovana mi je hipertireoza, a zatim i hipotireoza (tsh povisen, a t4 uredan) . Zlijezda je uredne velicine. Prije 25 dana prestala sam sa uzimanjem tireostatske terapije (favistan i propranolol) , ali sad opet imam simptome hipertireoze (ubrzan rad srca-oko 100 otkucaja/min. , pojacan apetit. . .) . Zanima me da li mogu koristiti propranolol i koju dozu do kontrole (sa rezultatima tsh i t4) koja mi je zakazana za sedam dana jer mi ubrzan rad srca dosta smeta. Da li bi trebalo da se javim i kardiologu? Imam 29 godina i nisam radjala. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Terapija hipertireoze mora trajati znatno duže, i do dve godine uz korekcije doze leka. Smanjenje vrednosti hormona, jatrogena hipotireoza, posledica je dejstva tireosupresivne terapije, koju nije trebalo prekidati, već samo smanjiti dozu leka. Sada terapija mora krenuti ispočetka. Tegobe koje sad imate su posledica povišenih vrednosti hormona tireoidne žlezde.
      s. Dr milena velojić golubović